Ljeto je u punom zamahu, što znači da je vrijeme da zaštitimo svoju kožu od štetnih sunčevih zraka. Naravno, preporuka je i zimi koristiti proizvode sa zaštitnim faktorom. Kada biramo proizvode sa zaštitnim faktorom, susrećemo se s različitim brojevima kao što su SPF 30 i SPF 50. No, što ti brojevi zapravo znače i koje su razlike?
Kako sunčeva svjetlost djeluje na kožu?
Djelovanje sunčeve svjetlosti na kožu ima pozitivne i negativne učinke. Sunčeva svjetlost može biti korisna za nas jer je važan izvor vitamina D, koji je ključan za zdrave kosti i povećava razinu serotonina, poboljšavajući raspoloženje. Međutim, pretjerano izlaganje suncu može oštetiti kožu, uzrokujući opekline, prerano starenje, hiperpigmentaciju, alergijske reakcije i čak dovesti do ozbiljnih stanja kao što je rak kože.
Većina oštećenja kože uzrokovanih suncem proizlazi iz UV zraka. UVA i UVB zrake imaju različite učinke na kožu:
UVB zrake
UVB zrake variraju tijekom dana, najjače su oko podne. Potiču proizvodnju melanina, pigmenta koji dovodi do preplanulosti, te potiču stanice da stvaraju deblji epidermis. Međutim, one također mogu uzrokovati opekline i oštećenja kože, posebno tijekom ljetnih mjeseci i na visokim nadmorskim visinama. Iako ne prodire duboko, stvaraju slobodne radikale na svim razinama epidermisa.
One imaju veći utjecaj na DNK u odnosu na UVA zrake i glavni su uzrok njegova oštećenja. UVB zrake mogu doseći najdublje slojeve stanica epidermisa i glavni su uzrok akutnog oštećenja od sunca (opeklina).
UVA zrake
Intenzitet UVA zraka relativno je konstantan tijekom dana, dok intenzitet UVB zraka varira. Faktor zaštite od sunca (SPF) na kremama za sunčanje obično se temelji na razini zaštite od UVB zraka. Međutim, kreme koje sadrže simbol zaštite od UVA zraka moraju pružiti minimalnu razinu zaštite od tih zraka. Idealno, omjer UVA zaštite prema UVB zaštiti trebao bi biti 1:3.
Bez obzira na razinu SPF-a, ključno je pravilno primijeniti proizvod za sunčanje i redovito ga nanositi kako biste održali učinkovitu zaštitu od sunca. Osim toga, uvijek biste trebali paziti na dodatne karakteristike proizvoda koji odgovaraju vašim potrebama, poput vodootpornosti ili dodatnih sastojaka koji poboljšavaju zdravlje kože. Pametan izbor i redovita upotreba proizvoda sa zaštitnim faktorom od sunca pomoći će vam u očuvanju zdrave i zaštićene kože tijekom ljeta i izlaganja suncu.
Važno je napomenuti da zaštitni učinak proizvoda za sunčanje ovisi o UV filterima koje sadrže. Postoje dva glavna tipa filtera: mineralni i kemijski.
Mineralni filteri djeluju tako da reflektiraju i odbijaju štetne UV zrake te raspršuju sunčevu svjetlost. Formule proizvoda s mineralnim filterima sadrže titanijev dioksid i cinkov oksid, koji pružaju snažniju zaštitu kože.
Kemijski filteri se upijaju u kožu te se pretvaraju u toplinsku energiju koju otpuštaju iz kože. Postoji više od 30 različitih sastojaka kemijskih filtera, oko kojih se vode rasprave o njihovoj sigurnosti. Dermatolozi tvrde da kemijski filteri nemaju štetno djelovanje, ali za osobe s osjetljivom kožom, trudnice i dojilje se preporučuje korištenje proizvoda s mineralnom zaštitom zbog manjeg udjela kemijskih sastojaka.
Važnost pravilne primjene i ponovnog nanošenja
Važno je napomenuti da bez obzira na razinu SPF-a, pravilna primjena proizvoda za sunčanje i redovito ponovno nanošenje igraju ključnu ulogu u održavanju zaštite od sunca. Nanesite proizvod sa SPF-om 30 ili 50 najmanje 15 minuta prije izlaganja suncu, ravnomjerno ga rasporedite po koži i ponovno ga nanesite svaka 2 sata ili nakon plivanja ili jakog znojenja. Također, zaštita od sunca ne odnosi se samo na lice, već i na cijelo tijelo, uključujući vrat, ruke, noge i ostale dijelove izložene suncu.